Máte nejaké nepríjemné pocity po začatí nízko-sacharidovej alebo keto diéty ?

Zaznamenali ste po začatí nízko-sacharidovej diéty alebo ketogénnej diéty nejaké zdravotné problémy ? Napríklad bolesti hlavy, kŕče v nohách, zápchu alebo zápach z úst ? Vysvetlíme si prečo vznikajú tieto nepríjemné vedľajšie efekty a ako im predísť.

Najčastejšie riešenie všetkých bežných problémov pri začatí ketogénnej diéty je zvýšiť príjem vody a soli. Počas prvého týždňa diéty sa odporúča zvýšená konzumácia soli a vody preventívne. Tým pádom môžte minimalizovať alebo úplne predísť nežiadúcim efektom.

"keto chrípka"

Bolesť hlavy, nechutenstvo, alebo zhoršenie schopnosti sústredene uvažovať a nevolnosť. Toto všetko je možný príznak takzvanej keto chrípky ktorá sa môže prejavovať prvé dni po začatí diéty.

Dobrá správa je že toto všetko zvyčajne zmizne samo od seba po pár dňoch keď sa vaše telo adaptuje na využívanie tukov ako paliva. Hlavnou príčinou týchto príznakov býva nedostatok vody a soli. Zapríčiňuje ho dehydratácia spôsobená dočasne zvýšenou močopudnosťou.

 

 

keto chrípka

Riešenie: Voda a soľ

Skúste pridať pol lyžičky soli do pol litra vody a vypiť. Toto by vás malo zbaviť bolesti hlavy do 15-30 minút.

Ďalšia možnosť je namiesto vody zjesť napríklad hovädzí vývar so soľou.

V prípade že by nič nezaberalo a príznaky by do pár dní nezmizli pomaly zvyšujte príjem sacharidov.

 

 

Kŕče v nohách

Kŕče v nohách niesu ničím nezvyčajným keď začínate s nízko sacharidovou diétou. Je to síce menší problém ktorý sa neobjavuje príliš často no môže byť bolestivý. Kŕče zapríčiňuje nedostatok minerálov, hlavne magnézia v dôsledku zvýšenej močopudnosti v prvých dňoch diéty

Riešenie:

  • Zvýšte príjem tekutín a soli.
  • Zvážte suplementáciu magnézia v tabletách.
  • V prípade že by nič nezaberalo pomaly zvyšujte príjem sacharidov.
kŕče v nohách

Zápach z úst

Pri keto diéte niektorý ľudia zaznamenajú špecifický zápach z úst. Tento zápach ľudia prirovnávajú k odlakovaču na nechty. Za tento zápach je zodpovedný acetón.Je to vlastne znamenie že naše telo teraz páli tuk a premieňa ho na ketóny ktoré slúžia ako palivo pre mozog. Väčšina ľudí tento problém ani nezaznamená no ak aj áno, zvykne sám zmiznúť po týždni až dvoch.

Riešenie:

  • Pite veľa tekutín so soľou.
  • Umývajte si častejšie zuby a používajte ústnu vodu vždy keď sa dá.
  • Používajte osviežovač dychu.
  • Ak by zápach neprestával ani po týždni až dvoch zvýšte príjem sacharidov.
zápach z úst

Búšenie srdca

Je celkom bežné že počas prvých týždňov keto diéty môžte zaznamenať trocha zrýchlenie búšenie srdca. Je to celkom normálne a zvyčajne sa nieje vôbec čoho obávať.

Jeden z dôvodov prečo sa toto môže diať je dehydratácia a nedostatok soli. Nedostatok tekutín zapríčiní že srdce bude musieť pumpovať krv trocha viac a rýchlejšie.

Riešenie :

  • Rýchle riešenie tohto problému je pitie tekutín a príjem soli.
  • tento problém by mal zmiznúť sám od seba v priebehu nasledujúcich týždňov. Ak nie zvýšte príjem sacharidov
búšenie srdca

Majte na pamäti

POZOR! Aj keď má ketogenická diéta množstvo preukázateľných benefitov pre ľudské zdravie, stále patrí medzí kontroverzné diéty.Hlavné riziko je u ľudí ktorý užívajú lieky na cukrovku alebo vysoký krvný tlak. Pred začatím diéty by malo byť dávkovanie liekov  prediskutované s lekárom.