Zdravotné benefity a vedľajšie účinky

Okrem toho že pri ketogenickej alebo nízkosacharidovej diete môžte jednoducho zhodiť prebytočné kilá sú tu aj ďalšie benefity ktoré stoja za zmienku. Možno si poviete že to znie pridobre aby to mohla byť pravda ale zlepšenie stavu diabetikov, optimalizovanie krvného tlaku a zlepšenie fungovania tráviaceho traktu patria medzi najbežnejšie výhody, ktoré môžu ľudia na sebe pozorovať pri nízkosacharidovej diete a to len vďaka tomu že zmenia spôsob akým sa stravujú.

Ako bojovať proti Cukrovke 2. typu (diabetes mellitus 2. typu)

Máte diabetes typu 2 alebo nábeh naň ? Máte obavy so zvýšeného krvného cukru ? Pozrieme sa nato čo môžte spraviť pre seba a svoje zdravie ….

Viete že je možné normalizovať hladinu cukru v krvi bez užívania rôznych tabletiek, počítania kalórií alebo hladovani… ? Veľa ľudom sa to už podarilo za pomoci obmedzenia počtu sacharidov v strave a môže sa to podariť aj vám. Plus ako bonus normalizovanie hladiny cukru v krvi vedie k zlepšeniu celkového zdravotného stavu a k lepšej vitálnosti.

Diabetes  patrí medzi najzávažnejšie ochorenia. V roku 2010 bolo na Slovensku registrovaných 340 625 osôb (diabetes mellitus 1. typu a 2. typu spolu) s týmto ochorením – čo robí 4,9%* z celkového počtu obyvateľov SR.

cukrovka a diabetes
1 z 20 slovákov trpí diabetesom

Cukrovka 2. typu (diabetes mellitus 2. typu)

cukrovka 2. typu sa vyskytuje najčastejšie (90%všetkých prípadov). Vzniká v dospelosti, ale v súčasnosti postihuje aj mladších ľudí. Trpia ňou osoby najmä s vyššou telesnou hmotnosťou a sedavým spôsobom života. Veľmi často sa vyskytuje u pokrvných príbuzných (matka, otec, súrodenci, tety, strýkovia). Jej príznaky nie sú výrazné, ochorenie prebieha dlhé roky bez akýchkoľvek známok. Veľmi často sa prejaví až závažnými komplikáciami. Mnohokrát jej predchádza hraničná glykémia a porucha glukózovej tolerancie. Je celkom bežné že osoby s diabetesom trpia aj vysokým krvným tlakom.

Ak trpíte cukrovkou typu 2 vaše telo má veľký problém vysporiadať sa s hladinou cukru .Vaše telo produkuje veľké množstvá inzulínu, hormónu ktorý znižuje množstvo cukru v krvi no v priebehu času so zvyšujúcou sa toleranciou na inzulín sa mu to prestáva dariť.Osoby s diagnostikovanou cukrovkou môžu mať až 10násobne väčšie množstvo inzulínu ako zdraví človek. Vedľajší efekt veľkého množstva inzulínu v tele je že vaše telo ukladá tuk a vy priberáte. Niekedy toto ukladanie tuku kvôli zvýšenej hladine inzulínu prebieha aj roky pred diagnostikovaním cukrovky.

Vhodnou voľbou pre ľudí s diabetesom sa ukazuje byť konzumácia jedál ktoré nezvyšujú hladinu cukru v krv. Jedál s nízkom obsahom sacharidov a vyšším obsahom zdravých tukov. 

Už po prvých dňoch môžu pozorovať že sa hladina cukru v ich krvi upravuje a potreba liekov hlavne inzulínu klesá. Nasleduje zníženie hmotnosti a pocit lepšieho fyzického stavu a výkonu. Viac sa môžte dočítať v niektorej zo štúdií z posledných rokov:

Keto dieta ako pomoc epileptickým pacientom

Ketogenická dieta môže pomôcť deťom s epilepsiou u ktorých štandardné druhy liečby neboli účinné. Po upravení jedálnička kde kde 80% tvoria tuky 15% bielkoviny a 5% sacharidy sa môže stav detí zlepšiť. Štúdie ukazujú že niečo viac ako polovica detí zaznamená 50% zníženie počtu záchvatov a asi 10-15% detí ostane úplne bez záchvatov čo je veľmi slušné číslo. Prepojenie ketogenickej diety a epileptických záchvatov nieje úplne preskúmané no predpokladá sa že dieta navodzuje zmenu metabolizmu a znižuje dráždivosť nervových buniek. Podľa iných experimentálnych štúdií dochádza k zníženej tvorbe voľných radikálov a zápalových cytokínov provokujúcich vznik záchvatov.

U dospelých pacientov je tomu podobne v tejto štúdii boli výsledky na vzorke168 pacientov veľmi povzbudivé.

 • Traja zo štyroch pacientov nikdy predtým nedodržiavali ketogenickú dietu.
 •  20% pacientov sa zbavilo všetkých záchvatov
 • 30% pacientov dietu nedodržiavalo
 •  25% pacientov zaznamenalo minimláne o polovicu menší počet záchvatov
 • 25% pacientov nezaznamenalo žiadne alebo len malé zlepšenie zdravotného stavu
účinok ketogenickej diety pri liečbe epilepsie

Keto dieta a duševné zdravie

Slabšie duševné zdravie je celosvetovým problémom. Čím ďalej tým viac ľudí trpí duševnými chorobami, úzkosťami a depresiami. Na jednej strane zato môže stále rýchlejšie a rýchlejšie životné tempo a na strane druhej je možným problémom aj každým rokom sa znižujúca kvalita potravín ktoré konzumujeme. Každým rokom je jeden z piatich ľudí v Európe postihnutý nejakou duševnou poruchou    s ktorou musí doživotne zápasiť. Od roku 2005 stúpla miera ľudí trpiacich depresiou o 18% a aktuálne depresiami trpí 322 miliónov ľudí celosvetovo a toto číslo stále rastie.

V dnešnej dobe sa pri niektorých duševných chorobách preukázala dieta s nízkym obsahom sacharidov a vysokým obsahom tukov ako veľmi účinná. Napríklad pri schizofrénii vysoké hladiny cukrov v diete zosilňujú chronický zápalový proces, čo negatívne vplýva na metabolizmus a dráždivosť mozgových neurónov. Pacienti so schizofréniou a depresiamy zaznamenali zlepšenie celkovej energie, nálady, rozjasnenosti mysle v súvislosti s obmedzením príjmu cukrov v strave.  Pacienti ktorí úspešne dodržiavali režim ketogénickej diéty zaznamenali veľmi výrazné zlepšenie príznakov ochorenia. Napríklad v roku 2009 prebehla štúdia kde bola sledovaná 70 ročná žena s nadváhou ktorá trpela chronickou schizofréniou už od svojich 7 rokov. Počas 12 mesiacov jej bola podávaná diéta zložená z hovädzieho mäsa, šunky, rýb, rajčín, zelených fazúľ, zeleniny, diétnych drinkov a vody. Žena zaznamenala kompletné zmiznutie zvukových a vizuálnych preludov ktorými trpela od 7 rokov.

Podľa dostupných zdrojov by mohla byť ketogenická dieta nápomocná aj pri liečbe ďalších ochorení v mozgu bipolárnej poruchy, autizmu, sklerózy multiplex, depresie a úzkosti.

 

Nízkosacharidová diéta pomôže znížiť krvný tlak

Aktuálne vo svete trpí viac ako 1,1 miliardy ľudí vysokým krvným tlakom. Množstvo ľudí s touto diagnózou sa za posledných 40 rokov zdvojnásobil.Tieto čísla pochádzajú z doposiaľ najväčšej štúdie naprieč svetom ktorá bola publikovaná v jednom prestížnom medicínskom časopise “Lancet”. Štúdia bola zhotovená s použitím údajov 19 miliónov dospelých ľudí z takmer 200 krajín naprieč svetom.

Vysoký krvný tlak môže ničiť zdravie mnohými spôsobmi. Predovšetkým zvyšuje námahu srdca a ciev. Pretože srdce musí po dlhé obdobie pracovať ťažšie ako za normálnych okolností, má tendenciu zväčšiť sa – steny srdca zhrubnú, hovoríme o tzv. hypertrofii srdcového svalu. Mierne zväčšené srdce môže pracovať dobre, ale ak sa zväčší priveľmi, môže to spôsobiť veľké problémy. Jedným z najčastejších príznakov je dýchavičnosť po fyzickej aktivite.

S pribúdajúcimi rokmi cievy človeka tvrdnú a stávajú sa menej elastické. To nastane u každého človeka bez ohľadu na výšku krvného tlaku. U osôb, ktoré majú vysoký krvný tlak, nastane tento proces oveľa skôr. Vysoký krvný tlak zvyšuje riziko mozgovej porážky. Môže tiež poškodzovať obličky a zrak. V porovnaní s ľuďmi s normálnym krvným tlakom, sú ľudia s hypertenziou:

 • trikrát náchylnejší na rozvoj ochorenia srdcovocievneho systému (srdcový infarkt, zlyhanie srdca),
 • šesťkrát viac im hrozí, že sa u nich rozvinie tvorba krvných zrazenín spôsobujúca srdcové poruchy,
 • sedemkrát viac ich ohrozuje mŕtvica.

Čo spôsobuje hypertenziu?

Až 90 – 95 percent prípadov vysokého krvného tlaku nemá známu príčinu. Niektoré faktory zvyšujú pravdepodobnosť, že sa táto choroba rozvinie. Patrí k nim:

 • Obezita (hodnota BMI vyššia ako 30 alebo vyššia)
 • Nadmerné solenie
 • Alkohol (najmä nadmerné alebo časté pitie alkoholu)
 • Nedostatok telesného cvičenia

Nadváha, obezita, vysoký cholesterol sú viazané na nadmernú konzumáciu sacharidov s ktorými sa naše telo nedokáže vysporiadať. Akonáhle zjete napríklad cestoviny škrob v nich obsiahnutý sa začne meniť na jednoduchý cukor ( glukózu  hneď po tom čo dorazí do žalúdku, čo má za následok zvýšenie cukru v krvi. Vaše telo v tom momente začne produkovať inzulín aby sa vysporiadalo s cukrom.

Inzulín je hlavný hormón pre ukladanie tuku v tel, a príliš veľa inzulínu môže z dlhodobého hľadiska viesť k obezite alebo nadváhe. Vo veľkých množstvách to môže tiež narušiť metabolizmus cholesterolu vo vašom tele. A čo viac, môže to tiež ovplyvniť krvný tlak.

Viaceré štúdie nízkosacharidových diét  vykazujú zlepšený krvný tlak a lepšie výsledky ako pri iných diétach. Ako bonus, diéta s nízkym obsahom sacharidov tiež zvyčajne vedie k zníženiu hladiny cukru v krvi a strate prebytočných kilogramov.

krvný tlak a keto dieta